Magt bygges nedefra – ikke med Power Point

Som mange andre civilsamfundsorganisationer kæmper CICED og vores partnere i det globale syd for politisk forandring. Centralt i vores indsats står ’fortalervirksomhed’. 

Vores partnere skal styrke deres kapacitet til at drive fortalervirksomhed, som forstås som arbejdet med at påvirke beslutningstagere, offentlighed eller institutioner med det formål at skabe politiske, sociale eller strukturelle forandringer.

Men måske skal vi gentænke eller udvide forståelsen af fortalervirksomhed. Det er, hvad legendariske 82-årige Marshall Ganz råder os til i sin seneste bog People, Power, Change. Læsning stærkt anbefalet.

Ganz, var for nylig i København og blev blandt andet interviewet af Informations Rune Lykkeberg ved et arrangement på Nørrebros Teater.

Marshall Ganz er en amerikansk samfundsorganisator, underviser og strateg, kendt for sit arbejde med ’community organising’ og udvikling af lederskab i sociale bevægelser.

I People, Power, Change problematiserer Ganz et snævert fokus på fortalervirksomhed.

Ifølge Ganz starter traditionel advocacy (det engelsk begreb for fortalervirksomhed, red.) med et mål, f.eks. en ny lov, en politisk beslutning – og derefter søger organisationer eller bevægelser at samle støtte til opnåelse af det definerede mål.

Vi skal vende tilgangen på hovedet, mener Ganz. Forandring til gavn for mennesker, starter ikke med at identificere et problem, og slet ikke med at pådutte folk et specifikt problem eller tema. Vi skal starte med at forstå folk. Samtale med folk. Støtte folks selvorganisering. Ganz’ pointe er, at forståelse kommer af handling, ikke omvendt.

Ægte forandring skabes, når almindelige mennesker organiserer sig og udvikler deres egen kapacitet til lederskab og handling.

Forandring kræver følelser, fællesskab og fortællinger – ikke kun fakta og strategier.

Organisering er et håndværk, der kan læres og praktiseres.

Lokalt ledet udvikling er måske noget af dét, som Ganz efterlyser. Men også kun måske. For lokalt ledet udvikling kan såmænd også reduceres til, at vores lokale partner identificerer folks problemer eller allerede har en specifik målsætning, som de vil føre kampagne for – læs: drive fortalervirksomhed. Og så er vi ifølge Ganz lige vidt.

Lige straks går vi på sommerferie, men når vi er tilbage, så sætter CICED NYT med afsæt i People, Power, Change kritisk fokus på fortalervirksomhed. Og vi vil sætte vores egen praksis under luppen. Det bliver også opvarmning til CISUs højskole d. 3.-5. oktober, som vi varmt anbefaler, og til CICEDs 15 års jubilæum i november. 

Del i dit netværk

Seneste blogindlæg

Debatmøde om lokalt ledet udvikling

- d. 26. november 2024

Hvordan kan vi arbejde med og blive bedre til at sikre udvikling, der er forankret lokalt? Mange frivillige organisationer og NGO’er samarbejder tæt med lokale organisationer og samfund i det globale syd for at forbedre levevilkår, fremme rettigheder og meget mere.

Men at arbejde ’nedefra og op’ og have et ’deltagerorienteret’ fokus har også nogle faldgruber, som kan forhindre de gode intentioner i at blive fuldt ud realiseret.

iiINTERest og CICED inviterer til debat. Og god krydret indisk mad til at gå hjem på.

Deltagelse gratis, men tilmelding nødvendig.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev