I løbet af det seneste kvartal har Central Tibetan Administrations uddannelsesafdeling (DoE) intensiveret arbejdet med at modernisere undervisningen, bevare det tibetanske sprog og styrke elevernes trivsel.
Fra udgivelsen af det 28. nummer af det prestigefyldte Nyugsar-magasin til færdiggørelsen af nye 3D-animationer og standardisering af hundredvis af fagtermer, viser den seneste rapport en bred indsats for at løfte kvaliteten af tibetansk uddannelse globalt.
Inspiration og sproglig standardisering
Et af kvartalets højdepunkter er udsendelsen af 28. udgave af Nyugsar, et magasin der samler de bedste essays og håndskriftseksempler fra elever i 3. til 12. klasse.
Med 30 udvalgte essays og 36 håndskriftprøver fungerer magasinet som en vigtig inspirationskilde for elever i alle tibetanske grundskoler, hvor de bedste præstationer belønnes med kontantpriser.
Samtidig fortsætter arbejdet med at sikre det tibetanske sprogs relevans i en moderne verden. På mødet i komitéen for terminologistandardisering blev 723 nye fagtermer inden for områder som administration, jura, medicin, videnskab og teknologi endeligt godkendt.
For at forankre denne viden lokalt har 20 skoler etableret interne terminologi-komitéer, der afholder awareness-programmer – herunder en succesfuld integration af sportsterminologi på årets sportsdag.
Digital formidling og kulturel forankring
For at nå tibetanske børn, især dem født i eksil, der risikerer at miste forbindelsen til deres rødder, er den syvende episode af den animerede serie *”Tenzin’s World” nu færdigproduceret og distribueret globalt. Episoden, der omhandler Nobels Fredspris, er en del af et projekt, der kombinerer moderne 3D-teknologi med tibetansk kultur og traditioner, og som også er frit tilgængelig for interesserede ikke-tibetanere.
Fokus på sekulær etik og mental sundhed
I en tid præget af digitalt pres og konkurrence har DoE sat stort fokus på Social-Emotional-Ethical (SEE) Learning. En række awareness-programmer blev afholdt i november for tibetanske studerende i Mangalore, Mysore, Bengaluru og Delhi.
Ved hjælp af principper fra buddhistisk filosofi tilpasset en sekulær kontekst deltog 237 elever i sessioner, hvor der blev sat fokus på depression, angst og egoisme.
Udvikling af nye læremidler når også skoler i Nordamerika
Kvartalet har været præget af intensivt arbejde med at opdatere lærebøgerne, så de lever op til både den tibetanske uddannelsespolitik og Indiens nye nationale uddannelsesreform:
Naturfag: Seks kapitler i den nye naturfagsbog til 6. klasse er færdigoversat og kvalitetssikret.
Tibetansk sprog: Lærebøgerne til 9. og 10. klasse er blevet endeligt gennemgået og redigeret.
Samfundsfag og matematik: Udkast til lærebøger i samfundsfag (10. klasse) og matematik (1. klasse) er blevet færdiggjort efter grundige gennemgange med lærere og fageksperter.
Derudover modtog 52 lærere fra tibetanske weekendskoler i Nordamerika online-træning i sprogundervisning, et initiativ der styrker undervisningen i den tibetanske diaspora.
Inklusion og tilsyn
Inklusion har været et centralt tema med afholdelse af workshops på Gangkyi Mewoen Tsuglag Petoen School for både lærere og forældre til børn med tale- og sprogvanskeligheder. Initiativet har øget bevidstheden markant og afdækket et stort behov for viden blandt forældre omudviklingsforstyrrelser.
Samtidig har Tibetan Education Council gennemført en omfattende inspektionsrunde af skoler i hele Indien. Fra Bylakuppe i syd til Mussoorie og Kalimpong i nord har komitémedlemmer vurderet alt fra implementeringen af den nye uddannelsespolitik og sekulær etik til fysiske faciliteter som laboratorier og kostafdelinger.
Støtte til videregående uddannelse
Som led i indsatsen for at øge antallet af studerende, der tager en videregående uddannelse, har 72 studerende (42 mænd og 30 kvinder) modtaget stipendier fra DANIDA til at fortsætte deres studier.
Kvartalets resultater understreger DoE’s engagement i at levere en helhedsorienteret uddannelse, der balancerer akademisk excellence med kulturel bevidsthed, etisk dannelse og inklusion af alle elever.


